Lær om kapitalismen med Lille Sprint

På mandag kommer det nyeste "Lille Sprint"-albumet ut. I tillegg til å være et godt eksempel på seriehåndtverk av den fransk-belgiske skolen, og by på en god dose underholdning og humor, får vi også gode innblikk i hvordan kapitalismen fungerer.

I albumets første historie, får vi over mange siden en innføring i finanskrisenes destruktive konsekvenser, og hvordan finanssektoren snylter på realøkonomien.



SÅDAN ER KAPITALISMEN: Til skrekk og advarsel fikk vi høre konsekvensene av historien om gutten som ville bli finansmann.

Mange fikk seg sikkert en vekker med dokumentaren "Garantert kort levetid" (Pyramids of Waste) som NRK sendte for noen måneder siden, hvor vi så hvordan produsenter lager ulike varer bevisst for at de skal gå i stykker slik at forbrukeren må kjøpe nytt. Fikk du den ikke med deg? Da får du lese Lille Sprint i stedet.


PROGRAMMERT FORGJENGELIGHET: Så får vi håpe at lesere og forbrukere, velgere og mennesker ikke er programmert med glemsomhet, slik at kunnskapen får konsekvenser neste gang man er i butikken, valglokalet eller ellers i hverdagen.

Tegneserier er et undervurdert medium for politisk innsikt. Lille Sprint har nok rett, når han på baksiden av albumet sier at "Barn som ikke leser tegneserier blir teite, feite, late og ubrukelige når de blir voksne." Så hvis du har barn - husk dette neste gang valget står mellom Nintendo DS til x antall tusen, og Lille Sprint til 60 spenn til poden!

Skriv ny kommentar

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering