Jeg kan jo gjøre det samme med svaret :)

Sovjet var selvsagt ikke entytdig et føydalsamfunn, og det er delvis et polemisk grep fra min side som handler mer om retning enn om samfunnsform (om enn egentlig ikke i forhold til Nord-Korea), men Russland kom jo fra et føydalt samfunn - livegenskapen ble ikke opphevet før langt ut på 1800-tallet (husker ikke år), og jeg tror nok de føydale strukturene som lå i samfunnet var noe av det som gjorde det så "enkelt" å få på plass autoritære strukturer slik som de som ble befestet under Stalin-tida.

Det store skillet fra føydalsamfunnet, er jo at vervene i mye mindre grad gikk i arv (igjen med unntak av Nord-Korea), men de har til felles rimelig rigide kommandostrukturer. En interessant detalj er jo at det ikke var fritt fram for arbeidere i Sovjet å flytte hvor de ville i landet. Det kan jo også ses på som en slags rest av livegenskap.

Samtidig var det jo store interne maktkamper (som jeg kort er innom iht. Krustsjov), helt sikkert på mange plan og nivåer som du kjenner bedre til enn meg. Få samfunn er entydige, og det går helt klart an å argumentere for at Sovjet var et samfunn av andre typer også, men jeg mener de føydale strukturene er nyttige å sette opp som en kontrast til det sosialistiske systemet de påstod de bygde.

Reply

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering