Jeg tror ikke vi egentlig er så uenige, jeg er bare kanskje litt mer "framtidsoptimistisk" om man kan kalle det det.

Man tenker jo ikke "formater" når man skal kjøpe en radio eller TV. Ok, du tenker kanskje DAB eller FM, eller du tenker "HD-ready" eller "1080p", men du regner med at når du slår på TVen din så får du inn de kanalene du har tilgang til. Og jeg tror vi kommer til å komme dit med både film og musikk generelt om ikke veldig lenge.

Filmen ser du på "TV", og du ser akkurat den filmen du vil akkurat når du vil, og så kan du se nyheter når det passer deg, og du kan se siste episode av en serie du følger med på eller vente med å se den til i morra.
Fotballkampen ser man selvsagt på stadion, men om man går glipp av den der, så kan man se den når man endelig har litt fred i huset om kvelden eller søndag formiddag.

Din personlige radio vil streame det programmet du ønsker, og dytte inn den musikken DU liker i pausene programlederne legger inn (radiostreamen inneholder selvsagt en metatag som sier "musikk" og så velger radioen din den musikken som passer). NRK publiserer jo podcaster i dag uten musikk, det er bare snakk om tid før noen tar tak i dem og lager en nrk-player som plukker en random låt fra favorittene dine og spiller hver gang det er et avbrekk.
I spesielle programmer - konsertopptak, musikkprogramer, plateanmeldelser osv - blir det selvsagt ikke lagt inn sånne pauser.
- Og du kan naturligvis spille musikk uavbrutt hvis du ikke synes noe om all denne pratinga (eller dropp musikken helt, hvis du bare vil høre reportasjene).

DETTE er den framtida jeg ser for meg, og som den digitale tidsalder gir mulighet til å realisere. I et sånt perspektiv er fildeling bare et midlertidig skritt på veien.

Hva du må betale for av disse tjenestene er selvsagt en viktig debatt - og JEG mener det er en viktigere debatt enn "hva skal vi gjøre med piratebay?".

Men jeg tror at man kommer ganske lagt med justeringer og utvidelser av dagens ordninger.
NRK-lisensen bør gi meg tilgang til _ganske_mye_ - mange er i dag allerede villige til å betale for filmkanaler og sportskanaler på TV. Vi har i dag kassettavgiftsfond og TONO-avgifter og KOPINOR og en rekke andre innkrevningsmåter for bruk av åndsverk
Det ser jeg ikke helt for meg at vi kommer unna i framtida heller, men at man får større valgfrihet og evt også muligheter til f.eks. å måtte betale "mye" for live-overføring, litt mindre for opptak og eldre ting er en mulighet. Kanskje man kan kreve at alle filmer over en viss alder, eller med et nedre antall visninger i måneden SKAL være gratis, og at sportsarrangementer som er mer enn noen uker gamle ikke skal koste noe å se på?

Det som irriterer MEG er at veldig mye musikk jeg faktisk kunne tenke meg å betale for ikke er tilgjengelig for meg, fordi markedet er så lite. Når salget av en film eller et album i dag blir for lite er jo svaret til bransjene å stoppe det helt. Svaret BURDE vært å gi det bort gratis, digitalt. Det eneste det koster dem er noe lagringsplass og litt båndbredde.

Men denne debatten er jo ikke verken musikkbransjen eller bokbransjen villig til å gå inn på engang. De avviser hele greia som "useriøs" og at det er snakk om "kulturfiendlighet".

Senest i dag:
http://www.klassekampen.no/56309/article/item/null
og tidligere
http://www.fvn.no/kultur/musikk/article676623.ece

NOEN må ta tak i disse menneskene og få dem til å skjønne at det ikke nytter sitte i et hjørne med en "vil ikke se, vil ikke høre"-holdning, og håpe at framtida går over av seg selv.

Reply

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering