Du kan sammenligne Norge anno 1930 med Norge anno 1980 f.eks. om du vil se effekten en kraftig utbygging av sosiale ordninger har hatt på folk. Jeg sier jo ikke at ingen har grunn til å klage i dag. (Jeg er jo Rødt-medlem, det er åpenbart at det finnes massevis av helt grunnleggende ting jeg vil endre med samfunnet, men det er en annen diskusjon) Jeg sier bare at ting er vanvittig mye bedre enn før vi fikk sosiale ordninger. (Eller du kan se på andre vestlige land.) Jeg vil spesielt be deg se på forskningen som Wilkinson&Pickett presenterer i "TheSpirit Level", om hvilke konsekvenser store klasseforskjeller har på ulike sosiale indikatorer og samfunnsmessige problem.

Iht. USA reiste jo folk dit fordi det var et land rikt på naturressurser og jord. Her i Norge var befolkningen stor og det var dårlig med matjord, og det var ikke spesielt mye velferdsordninger noen steder den gang. I dag gjør ikke USA det spesielt bra på sosiale indikatorer.

Iht. hvordan noen land er blitt rike, og andre er fattige, tyder all tilgjengelig statistikk på at det i hvertfall ikke er frihandelspolitikk som skaper vekst. Tvert imot - alle de landene som er rike i dag har benyttet stor grad av proteksjonisme mens de har bygget seg opp, så presser de fram frihandel etterpå, når de er sterkest og vet de vil vinne konkurransen. Slik trekker de opp stigen etter seg nåpr de hindrer fattige land i å bedrive "infant industry protection". Vi ser også at veksten globalt har vært større i perioder med mer proteksjonisme enn i frihandelsperioder. Les f.eks. den koreanske økonomen Ha-Joon Changs "Bad Samaritans".

Jeg har forøvrig aldri vært noen tilhenger av Sovjetunionen, så å dra fram det systemet blir en stråmann.

Reply

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering